موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید...


  • 1
   گردشگری

گردشگری

ایرانگردی - جهانگردی
  • 1
   سرگرمی

سرگرمی

بازی فکری - داستان کوتاه - معرفی کتاب - متفرقه
  • 1
   مطالب آموزشی

مطالب آموزشی

زبان انگلیسی(گرامر- لغات و اصطلاحات) - روانشناسی
  • 1
  مطالب علمی

مطالب علمی

نجوم - فیزیک - تکنولوژی - دانستنی ها
  • 1

نزدیک به دو دهه است که بخش فضایی جهانی اکثر بودجه و تحقیقات خود را بر روی مریخ متمرکز کرده است و در جستجوی عناصر سازنده‌ حیات می‌باشد.

با این حال، جهان‌های پویایی مانند تایتان، قمر زحل وجود دارند که ممکن است در واقع از نظر زیست‌شناختی بیشتر از سیاره سرخ فعال باشند.
تایتان بزرگ‌ترین قمر زحل است و در فاصله‌ ۱/۲ میلیارد کیلومتری از خورشید قرار دارد. دمای متوسط سطح این قمر حدود منفی ۱۷۹ درجه سانتی‌گراد است.
در تایتان بیشتر از هر جای دیگری از منظومه شمسی شن و ماسه وجود دارد. تایتان آب و هوا دارد و از این نظر بی‌شباهت به زمین نیست.

جو تایتان همچون زمین بیشتر از نیتروژن تشکیل شده است. با این حال دارای متان و اتان نیز می‌باشد که باعث بارش متان در این قمر می‌شود.

وجود باد و باران سطح تایتان را به شکلی مشابه سطح زمین تبدیل کرده‌است. مواد آلی دیگری نیز در جو تایتان شکل می‌گیرند و همچون برف در سطح این قمر فرود می‌آیند.

شرایط آب و هوایی و فرآیندهای سطحی در تایتان باعث ترکیب مواد آلی، انرژی و آب شده است. شرایطی که مشابه زمانی است که جرقه حیات در زمین زده شد.

تصویری از تیتان در سال ۲۰۱۲

 

به همین منظور آژانس فضایی ناسا فضاپیمای دراگون‌فلای (DragonFly) به معنی سنجاقک را در سال ۲۰۲۷ به فضا پرتاب خواهد کرد که هشت سال بعد در سال ۲۰۳۵ به مقصد خواهد رسید و مأموریت ۲/۷ ساله خود را آغاز می‌کند.

البته فرستادن دراگون فلای به تایتان برای سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده بود ولی طبق آخرین اخبار اعلام شده از طرف ناسا، این ماموریت به دلیل بروز برخی مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کرونا با تاخیری یک ساله انجام خواهد شد.
این فضاپیما در واقع یک پهپاد است که در آسمان تایتان به پرواز در خواهد آمد و سطح آن را با استفاده از دوربین تعبیه شده روی دکل خود و همچنین طیف‌سنج جرمی، طیف‌سنج پرتو گاما و نوترونی مطالعه خواهد کرد.
جو غلیظ تایتان و گرانش کمتر آن نسبت به زمین به راحت‌تر شدن فرآیند پرواز این پهپاد کمک خواهد کرد.

مقایسه اندازه تایتان با زمین و ماه


فضاپیمای دراگون‌فلای که از انرژی هسته‌ای استفاده خواهد کرد، در تایتان به دنبال فرآیندهای شیمیایی مربوط به حیات خواهد گشت.
مأموریت اصلی دراگون‌فلای مطالعه سطح دهانه سلک (Selk) است که ممکن است زمانی به اندازه ده‌ها هزار سال میزبان آب مایع و مولکول‌های آلی پیچیده بوده باشد.

فضاپیمای دراگون‌فلای ابتدا در منطقه‌ای نزدیک به استوای تایتان فرود خواهد آمد و با پروازهای کوتاهی این منطقه را بررسی خواهد کرد. پس از آن برای انجام پروازهای طولانی‌تر آماده خواهد شد.

این پهپاد در میانه‌‌ مسیر توقف‌هایی خواهد داشت و نمونه‌هایی را از نواحی متنوع از نظر زمین‌شناختی جمع‌آوری خواهد کرد.

در نهایت فضاپیمای دراگون‌فلای به دهانه برخوردی Selk خواهد رسید.

فضاپیمای دراگون‌فلای در نهایت چیزی در حدود ۱۷۵ کیلومتر را در آسمان تایتان طی خواهد کرد. یعنی نزدیک به دو برابر آن چه که تمام مریخ‌نوردها تا کنون در مریخ پیموده‌اند.
پیش از این و در ماموریت فضاپیمای کاسینی سطح‌نشین هویگنس در سال ۲۰۰۵ بر سطح تایتان فرود آمده بود. فضاپیمایی که تنها توانست به مدت ۹۰ دقیقه در سطح تایتان فعالیت کند.
فضاپیمای دراگون‌فلای از داده‌های ارزشمند فضاپیمای کاسینی نیز بهره خواهد برد.

داده‌های کاسینی در انتخاب زمان مناسب برای فرود (از نظر آب و هوایی)، انتخاب محل فرود مناسب و سوژه‌های علمی جذاب به کمک طراحان این ماموریت آمده است.

فرستادن یک کاوشگر رباتیک پرنده به فاصله ۱/۲ میلیارد کیلومتری از زمین و انتظار داشتن از آن برای پرواز در اتمسفر متانی تایتان با دمای منفی ۱۷۹ درجه سانتیگراد که آب را به یخ و به سختی گرانیت تبدیل می‌کند، ممکن است یک جاه‌طلبی بی‌نظیر به نظر برسد، اما از لحاظ مهندسی قابل تحقق است.
توماس زوربوچن، مدیر ارشد علوم ناسا می‌گوید: تایتان با هر مکان دیگری در منظومه شمسی متفاوت است و دراگون‌فلای نیز مانند هیچ مأموریت دیگری نیست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید