موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید...


  • 1
   گردشگری

گردشگری

ایرانگردی - جهانگردی
  • 1
   سرگرمی

سرگرمی

بازی فکری - داستان کوتاه - معرفی کتاب - متفرقه
  • 1
   مطالب آموزشی

مطالب آموزشی

زبان انگلیسی(گرامر- لغات و اصطلاحات) - روانشناسی
  • 1
  مطالب علمی

مطالب علمی

نجوم - فیزیک - تکنولوژی - دانستنی ها
  • 1

ناسا به تازگی با همکاری چند موسسه علمی و تحقیقاتی شامل انستیتوی SETI، انستیتوی مریخ ، مرکز تحقیقات ناسا آمس ، Collins Aerospace و Ntention موفق به ابداع دستکش هایی شده است که فضانوردان را قادر می سازد تا به راحتی و تنها با حرکت دادن انگشتان دست، ربات ها و پهپادهای خود را، از راه دور، کنترل نمایند.

در این دستکش‌ها از ریزکنترل کننده‌هایی استفاده شده که با حسگر‌های مختلفی در ارتباط هستند که حتی کوچک‌ترین حرکات دست و انگشتان را به دقت ثبت کرده و این داده‌ها را به طور بی سیم به وسایلی که در حال کنترل آن‌ها هستند، منتقل می‌کنند.

از این طریق جمع آوری نمونه‌های مختلف مورد نیاز در ماموریت های فضایی تسهیل خواهد شد.
تولید دستکش‌های هوشمند یاد شده در پی تصمیمات ناسا برای بازگشت فضانوردان به ماه، در سال ۲۰۲۴ و متعاقب آن اعزام فضانوردان به مریخ، در اولویت این سازمان قرار گرفته است.
این دستکش هوشمند، نمونه اولیه رابط کاربری بین انسان و ماشین (HuMI) است که به انسان اجازه می‌دهد طیف گسترده‌ای از ابزارهای رباتیک را به صورت بیسیم کنترل کند.

به این ترتیب دست های فضانوردان آزاد خواهد بود و آنها می توانند هنگام اکتشاف در سیارات دیگر چند فعالیت را همزمان انجام دهند.

محققان این پروژه معتقدند که فناوری ساخت آنها کاربردهای بالقوه‌ای در کاوش‌های فضایی خواهد داشت.

ناسا در پروژه HMP(Haughton-Mars Project) در حال آزمایش این فناوری جدید در جزیره "devon" است.
جزیره "devon" از بزرگ‌ترین جزایر مجمع‌الجزایر قطبی کانادا در اقیانوس منجمد شمالی است که در غرب خلیج بافین، جنوب جزیره الزمیر و در قلمروی نوناووت کانادا واقع شده است و به دلیل اینکه ویژگی‌های آن شبیه به مریخ است، دستکش در آنجا آزمایش می‌شود.

در اصل شرکت Ntention که توسط گروهی از دانشجویان نروژی اداره می شود، این دستکش را ابداع کردند. آنها نخست دستکشی ابداع کردند که قادر به کنترل پهپادها از روی زمین بود. پس از آن پاسکال لی یکی از محققان انستیتو SETI پیشنهاد کرد یک دستکش هوشمند در کنار لباس فضانوردی راه حل ایده آلی به حساب می آید و فضانوردان را قادر می سازد به آسانی ربات های مختلف را کنترل وهمزمان عملیات های اکتشافی و علمی در سطح سیاره اجرا کنند.
بنابراین از آن زمان در حال ارتقاء و پیشرفت این دستکش در لباس فضانوردی جدید برای استفاده در فضا می باشند.

تولید این دستکش با رونمایی از لباس جدید فضانوردان توسط ناسا مصادف شده است. لباسی که ویژگی‌های منحصر به فردی دارد.

هدف از طراحی این لباس‌های جدید توسط ناسا، تولید لباس‌هایی راحت‌تر و با کارایی بیشتر برای اکتشاف مریخ و ماه است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید