موضوعات مورد علاقه خود را دنبال کنید...


  • 1
   گردشگری

گردشگری

ایرانگردی - جهانگردی
  • 1
   سرگرمی

سرگرمی

بازی فکری - داستان کوتاه - معرفی کتاب - متفرقه
  • 1
   مطالب آموزشی

مطالب آموزشی

زبان انگلیسی(گرامر- لغات و اصطلاحات) - روانشناسی
  • 1
  مطالب علمی

مطالب علمی

نجوم - فیزیک - تکنولوژی - دانستنی ها
  • 1

در نزدیکی دریای شمال و در طول ساحل دانمارک به سمت هلند، کمربندی از جزایر با زمین های گلی وجود دارد که معمولا همیشه در زیر آب هستند.
فقط ۲ بار در روز و در زمانیکه موج های دریا خاموش می شوند، آب این دریا حدود ۱۵ کیلومتر عقب نشینی می کند و زمین های وسیعی از گل را نمایان می کند، اینجا دریای وادن است، دریایی که می توان روی آن راه رفت.
بسیاری از جغرافی دانان، دریای وادن را پدیده ای خارق العاده و یکی از آخرین بقایای اکوسیستم های درون آبی روی زمین در مقیاس بزرگ می دانند.

دریای وادن از دن هلدر در شمال غربی هلند شروع می شود وتا مرز شمالی اش در اسکالینگن دانمارک کشیده می شود که در کل یک مسافت ۵۰۰ کیلومتری است.

یکی از بهترین تفریحات ژرمن ها و هلندی ها، راه رفتن روی این زمین های گلی مسطح است و آلمانی ها در زبان آلمانی به این تفریح، وات واندرن «Wattwandern» می گویند.

تفریح وات واندرن معمولا با پاهای برهنه انجام می شود، وقتی با پاهای برهنه روی این گل های نرم راه می روید، گل به لابه لای انگشتان خزیده و حس خوبی در فرد ایجاد می کند. صدف ها و کرم های باریک دریایی، موقع راه رفتن به زیر پاها می خزند و میگوها، خرچنگ های کوچک، حلزون ها و ستاره های دریایی ای که از موج های دریا به جا مانده اند، به قوزک و مچ پا برخورد می کنند. هر ساله ده ها و هزاران نفر به این منطقه می روند تا عقب نشینی کم نظیر آب دریا را از نزدیک ببینند.

البته راه رفتن روی این دریای گلی خطرناک است چون ممکن است گل ها به طور ناگهانی ریزش کنند به همین دلیل، مسیر های خاصی وجود دارد که بهتر است تا فقط در آنها پیاده روی کرد.

دریای وادن همچنین تنوع زیستی بسیار بالایی دارد به طوریکه بیشتر از ۱۰۰۰۰ گونه ی مختلف از گیاه و جانور در آن زندگی می کنند از موجودات میکروسکوپی گرفته تا ماهی، پرنده و پستاندارن مختلف. علاوه بر این، دریای وادن یک منبع غذایی خیلی خوب هم هست چون با هر موج آن، تعداد زیادی از پرنده های مهاجر مثل اردک، مرغ های پا دراز، غاز و فک دریایی را با خود به همراه می آورد.

البته تنوع زیستی دریای وادن قابل مقایسه با چند سال پیش که هنوز انسان ها تا این اندازه در طبیعت آن پیشروی نکرده بودند، نیست. بسیاری از گونه های دریایی مثل سالمون اقیانوس اطلس، حلزون ها و نوع خاصی از صدف که قبلا در این دریا زیست می کردند، به ناگهان ناپدید شدند. حتی اندازه ی دریای وادن امروزه به ۵۰ درصد سایز واقعی اش در گذشته رسیده است.

 

منبع: الی گشت

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید