تفلیس پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان است.

این شهر در دو طرف رود کر (متکواری) قرار داشته و جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب چشمه‌های آب گرم آن، «تبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته‌است.

تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته ‌است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرارگیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطه اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده‌ است و امروزه آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تضمین می‌کند.

تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است.

تفیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده‌است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می‌آید.

مجسمه کارتلیس ددا به معنای مادرِ کارتلی (گرجستان)، یک مجسمه بر فراز بلندی‌های اطراف شهر تفلیس پایتخت گرجستان و بر روی "تپه‌های سولولاکی" بنا شده و تقریباً از تمام نقاط شهر قابل رویت است. امروزه مجسمه "مادر گرجستان" به نمادی برای تفلیس تبدیل شده‌است.

ساخت این مجسمه در سال ۱۹۵۸ و به مناسبت هزار و پانصد سالگی شهر تفلیس، توسط یک مجسمه‌ ساز گرجی به نام الگوجا آماشوکلی انجام شده‌است.

نمایی از تپه سولولاکی و مجسمه مادر گرجستان

این مجسمه ۲۰ متری از آلومینیوم و به شمایل بانویی گرجی با لباس محلی ساخته شده که در دست راست وی شمشیری به معنای سلحشوری و تهدید دشمنان و در دست چپ، جامی از شراب، به نشانه مهمان نوازی و استقبال از دوستان قرار دارد.

کلیسای جامع تثلیث معروف به سامبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد.

این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شد.

ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است و با ظرفیت ۱۵۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده‌ است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده‌ است.

این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک است و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده‌است. کل فضای این بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مکعب است. ارتفاع بناهای زیرین ۱۳ متر و ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر است. جهت ساخت کف از سنگ مرمر و برای دکوراسیون از موزاییک استفاده شده‌است، همچنین نقاشی‌های این کلیسا کار گروهی به رهبری امیران گوگلیدزه است.

مجموعه کلیسای سامبا شامل بخش‌های مختلفی از جمله بنای اصلی، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه‌های آموزشی، استراحتگاه و غیره است.

میدان آزادی، میدانی در شهر تفلیس است که مجسمه‌ای از جرجیس در آن قرار دارد. و به میدان لیبرتی نیز شهرت دارد. این میدان در بخش تاریخی و قدیمی شهر در نزدیکی موزه ملی گرجستان قرار گرفته است.

نمایی از مجسمهٔ جرجیس در میدان آزادی شهر تفلیس

دانشگاه دولتی تفلیس بزرگ‌ ترین مرکز آموزش عالی در منطقهٔ قفقاز که در سال ۱۲۹۶ توسط ایوانه جاواخیشویلی تأسیس شد.

این دانشگاه یکی از معتبرترین دانشگاه‌های منطقه اروپای شرقی می‌باشد و در رده‌بندی برترین دانشگاه‌های دنیا از رتبهٔ بسیار مناسبی قرار دارد و از برترین‌های دانشگاه‌های آذربایجان، ارمنستان، استونی، اسلواکی، ایران، بلاروس، ترکمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، کرواسی، مصر، لتونی، لیتوانی و یونان از جایگاه بالاتر و معتبر تری برخوردار است.

دانشگاه تفلیس به عنوان نخستین و مهم‌ترین مرکز آموزش عالی در قفقاز و به عنوان پایه‌ گذار علوم جدید، در تاریخ ۸ فوریه سال ۱۹۱۸ روز بزرگداشت «داویت چهارم» تأسیس شد. نخستین گام تشکیل دانشگاه در گرجستان، از طرف گروهی از دانشمندان و دانشجویان تحصیل کرده دانشگاه سن پطرزبورگ و در زمان برقراری اتحاد بین جمهوری‌های موسوم به شوروی برداشته شد. این گروه را پروفسور «ایوانه جاواخیشویلی» دانشمند برجسته گرجستان رهبری می‌کرد.

در سال ۱۹۸۹، دانشگاه دولتی تفلیس به افتخار بنیان‌گذار آن به نام «ایوانه جاواخیشویلی» نام گذاری شد.

نمایی از قلعهٔ ناریکالا در بافت قدیمی تفلیس

نمایی از پارک ریکه تفلیس گرجستان

منبع: ویکی پدیا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید