زندگی در مریخ رویایی است که سال‌ها دانشمندان ناسا و سایر سازمان‌های فضایی دنیا برای دستیابی به آن تلاش می‌کنند.
در این راستا تحرکات تازه دانشمندان برای عملی کردن رویای انسان برای زندگی در مریخ منجر به ساخت ابزارهایی برای شناسایی دقیق سطح این سیاره شده است.
بعد از ارسال مریخ نوردهایی مانند Spirit، Opportunity، Curiosity و Perseverance توسط ناسا، در حال حاضر دانشمندان ناسا در حال کار بر روی "سگ های مریخی" هستند که سگ های رباتیکی خواهند بود که به طور خودکار در مناطق خشن و غارهای زیرزمینی سیاره مریخ حرکت خواهند کرد.
دانشمندان می گویند که این ربات های چهارپا، چابک تر از مریخ نوردها خواهند بود و مجهز به حسگرهایی هستند که در مواجهه با موانع نه تنها متوقف نمی شوند، بلکه قادر به انتخاب مسیرهای خاص و ایجاد نقشه های مجازی از تونل های زیرزمینی و غارها هستند.
این سگ های رباتیکی در صورت سقوط در چاله های مریخی قادر به بازگشت و بالا آمدن از آنها خواهند بود، کاری که مریخ نوردان فعلی قادر به انجام آن نیستند.
این سگ‌های رباتیک از هوش مصنوعی قدرتمند و طیف وسیعی از تجهیزات سنجش برخوردارند.
این تیم برنامه خود را در تاریخ ۱۴ دسامبر 2020 در نشست سالانه اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا (AGU) ارائه داد.
دانشمندان ناسا در این نشست اذعان کردند با کمک چنین ربات‌هایی، کج شدن و سقوط کاوشگر، به معنای شکست در مأموریت نخواهد بود.
زیرا این ربات ها با استفاده از الگوریتم‌های بازیابی، می‌توانند پس از انواع زیادی سقوط، دوباره بلند شده و به فعالیت ادامه دهند.
سگ رباتیکی که قرار است به مریخ فرستاده شود، سگ رباتیک مشهور شرکت "بوستون داینامیکس" موسوم به "اسپات" است که برای این پروژه اصلاح و "Au-Spot" نامیده می شود.
Au-Spot برای عبور از زمین‌هایی که برای یک مریخ‌نورد چرخ‌دار غیرقابل دسترسی است اصلاح و بهینه سازی شده است.


بخش عمده ماموریت فضایی Au-Spot کشف و توسعه نقشه‌های مجازی از غار‌ها و تونل‌های مخفی مریخ و جستجوی مکان‌های مناسب برای پایگاه‌های انسانی است.
استقرار چنین ربات هایی در مریخ می تواند در تحقیقات این سیاره تحول ایجاد کند.
در حال حاضر این سگ رباتیکی، در حال آزمایش است تا چندین دوره مختلف عبور از موانع را روی زمین پشت سر بگذارد.
این آزمایشات شامل یادگیری گذر از تونل ها، بالا رفتن از موانع و سطوح شیب دار و مکان هایی است که شبیه به سطح مریخ و زیر سطح آن است.
ناسا حداقل از سال ۲۰۱۸ به دنبال استفاده از سگ های رباتیکی مانند "اسپات" در مأموریت های مریخی خود بوده است و اکنون این رویا ممکن است به زودی به واقعیت تبدیل شود.
از این پس "اسپات" بیش از خدمتکاری در رستوران ها و عملیات های امداد و نجات برای بشر کار خواهد کرد، کاری که می توان ادعا کرد که یک کار بسیار مفید خواهد بود.
هنوز تاریخ مشخصی برای زمان پرتاب "Au-Spot" مشخص نشده است، اما باید منتظر اعلام خبر آن بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید