منحنی آنالما

اگر به مدت یکسال هر هفته در یک زمان و مکان ثابت از خورشید عکسبرداری کنید با پدیده بسیار زیبا و شگفت انگیز به نام آنالما (Analemma) مواجه می شوید.

علت پدیده آنالما چیست؟

به دلیل بیضوی بودن مدار زمین و انحراف 23.5 درجه آن نسبت به صفحه منظومه شمسی، در طول یکسال ارتفاع و موقعیت خورشید تغییر کرده و با عکسبرداری منظم شکل عدد هشت انگلیسی را ایجاد می کند.

این تغییر ارتفاع خورشید موجب می‌شود در تابستان، خورشید به بیشترین ارتفاع و در زمستان، به کمترین ارتفاع خود در آسمان برسد.

در حالی‌که یکی از نیمکره‌های زمین شیب بیشتری نسبت به خورشید دارد، کمان مسیر روزانه خورشید از مکانی پایین‌تر از افق دیده می‌شود.

تصویری از آنالمای خورشیدی

وقتی که این شیب معکوس می‌شود، کمان خورشید در آسمان بالاتر می‌رود. بالاترین نقطه خورشید در آسمان هنگام انقلاب تابستانی رخ می‌دهد، در حالی‌که پایین‌ترین نقطه قرارگیری آن مربوط به انقلاب زمستانی است.

این همان دلیلی است که موجب پیدایش فصول مختلف در سیاره زمین می‌شود.

عکس زیر تصویری ترکیبی است که توسط ناسا ارئه شده است.

برای تهیه این تصویر، از تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۱۵ تا ۴ جولای ۲۰۱۶ هر روز در ساعت ۱۱:۴۴ دقیقه به وقت اروپای مرکزی، در یک نقطه ثابت در ساحل غربی رود دانوب، عکسبرداری شده است.

تصویر آنالمای گرفته شده توسط ناسا

تصویری که در نهایت از ترکیب این تصاویر به وجود آمده، آنالمای خورشید را در این یک سال به خوبی نشان می‌دهد.

منحنی آنالما در واقع نموداری است از میل خورشید بر حسب معادله زمان طی یک سال کامل.

این پدیده مستقیماً به پارامتری به نام معادله زمان (Equation-of-Time) که اختلاف زمان خورشیدی و زمان واقعی است مربوط می شود.

تصاویر آنالما با عکس‌برداری از خورشید از مکانی ثابت و در یک ساعت خاص از روز به دست می‌آید. این تصاویر هر یک یا دو هفته یک‌بار تهیه می‌شوند و در مجموع، 30 تا 50 عکس گرفته می‌شود تا این شکل زیبا ثبت شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید